Sınavdan Sonra Sürücü Belgesi Alma Aşamaları

SINAVDAN SONRA SÜRÜCÜ BELGESİNİ ALMA AŞAMALARI

Ehliyet Sınavını Kazandım Sürücü Belgesini Nasıl Alırım?
Ehliyet sınavını kazandınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Şimdi ehliyet sınavını kazandıktan sonra yapılması gereken işlemleri aşama aşama anlatalım. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Sürücü belgesini alabilmeniz için teorik sınav ve direksiyon sınavında başarılı olmanız şarttır.
 
Bu iki sınavda da başarılı olmanız durumunda size sürücü kursunuz tarafından 2 yıl geçerli olacak olan ehliyet sertifikası verilecektir. Bu sertifikayı sürücü belgesini alabilmek için kullanacaksınız. Yani ehliyet sertifikası araç kullanabilmeniz için değil sürücü belgesi alabilmek için kullanacağınız bir belgedir. Ehliyet sertifikasıyla araç kullanmanın cezası vardır. Bunu da hatırlatmak isteriz.
 
Bu sertifikanın yanında sizden istenen diğer evrakları da tamamladıktan sonra sürücü belgesine kavuşmanız mümkündür. Şimdi ehliyet sınavı kazandıktan sonra yapılması gereken diğer aşamalara geçelim.
 
Ehliyet Sertifikası Bize Ne Zaman Teslim Edilecek?
Yazılı sınavda ve direksiyon sınavında başarılı olmanız durumunda sürücü kursu tarafından size ehliyet sertifikası verileceğini üst kısımda belirtmiştik. Bu sertifika İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü imzalı ve onaylı bir sertifikadır. Sürücü kursu ehliyet sertifikasının yanında birde sürücü dosyası verecektir. Sürücü belgesini size verilen bu evraklarla alabileceğinizi unutmayın.
 
Ehliyet Sınavını Geçtikten Sonra Ehliyet Alma Süresi
 
Size verilen ehliyet sertifikası İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imzalanarak onaylanacağı için ilçenizdeki yoğunluğa göre 1-2 hafta içerisinde teslim edilir. Genel olarak gördüğümüz 10 güç içerisinde hazır olmaktadır.
 
Ehliyet Randevusunu Ne Zaman Almak Gerekiyor?
 
Sınavları kazandığınız belli olur olmaz hemen ehliyet randevusunu almanızı öneriyoruz. Özellikle randevu yoğunluğu yaşanan bir yerdeyseniz daha önceden de randevu alabilirsiniz çünkü anca sıra gelebilir. Şunu da hatırlatmak gerekiyor. Randevuya gittiğinizde yanınızda ehliyet sertifikasının olması gerekiyor. O yüzden randevu tarihini belirlerken sürücü kursunun sertifikayı size ne zaman vereceği konusunu dikkate alınız.
 
 
Sürücü Belgesini Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?
 
Sürücü belgesi başvurusu için randevu almanız gerekmektedir. Sürücü belgesi başvurusuna giderken yanınızda olması gereken evraklar şunlardır;
 
1- Sürücü kursunun size vereceği ehliyet sertifikası
2- Nüfus cüzdanı ,kimlik kartı veya pasaport yanınızda olmalı
3- Sağlık raporu
4- Harçların ödendiğine dair makbuz
5- 5x6 ebatlarında 1 adet biyometrik fotoğraf
6- Kan grubunuzu gösteren belge
 
Ehliyet Harç Ücreti Nedir? Nasıl Yatırılır?
Sürücü belgesini alabilmeniz için ödemeniz gereken ücretler vardır. Bu ücretler;
 
a) Her ehliyet sınıfında farklılık gösteren harç ücreti,
b) Sürücü belgesi kart ücreti,
c) Polis yardımlaşma Vakfına ödenen katkı bedelidir.
 
Bu ücretleri sürü belgesi için başvurmadan önce yatırmanız gerekmektedir. Başvuru tarihinden önce harç ücretlerini anlaşmalı bankalara ödemelisiniz.
 
Sürücü Belgesi Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?
Sizden istenen evrakları tamamladıktan sonra ve yatırmanız gereken harç ücretlerini yatırdıysanız randevu aldığınız Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekiyor. Sürücü belgesi başvuru işlemini yaptıktan yaklaşık 1 hafta kadar sonra başvuru esnasında belirttiğiniz adrese posta yoluyla gönderilecektir.
 
Sürücü Belgesini Ne Kadar Sürede Alırız?
Sınavları kazandıktan sonra yapılması gereken işlemleri yukarıdaki yazımızda anlattık. Randevu alarak başvuru yapacağınız için bulunduğunuz yerdeki yoğunluğa göre randevu bekleme süreniz uzayabilir. Ayrıca sürücü kursunun vereceği sürücü dosyasının da size teslim edilmesi biraz gecikirse bu da sürenin uzamasına neden olabilir. Sürücü belgesinin elinize geçmesi bu iki nedenle yaşadığınız yere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.