Ehliyetini Garantilemek İçin Bunlara Dikkat Et!

Ehliyetini garantilemek isteyen birçok kişi bu yazımızda tüm cevapları fazlasıyla bulacaktır.

Özellikle 18 yaşına giren her genç neredeyse ehliyet alabilmek için sürücü kurslarını araştırır. İlk fırsatta kursa kayıt olup derslere katılırlar. Bu kapsamda hazırlanan sınava çalışırlar. Sürücü adaylarının işte tam da burada öğrenmesi gereken kritik noktaları çok iyi bir şekilde bilmeleri gerekir. Bu yazımızı tamamen bilgilendirme ve kolay uygulanabilme açısından özenle hazırladık.

Görsel Hafızadan Faydalanın

Görsel hafıza bilindiği üzere daha fazla akılda tutmaya fayda sağlayan bir hafıza türüdür. Somut nesnelere göre soyut olan nitelikleri akılda tutmayı kolaylaştırarak daha fazla etkinlik göstermektedir. Bu yüzden bilgilerin oldukça farklı şekillerde somutlaştırılması, öğrenmenin kolaylaşmasına ve gerektiğinde o bilginin hafızadan hızlı bir şekilde temin edilmesine katkı sağlamaktadır.

e-ehliyet platformu olarak online ehliyet sınavları düzenliyor sizleri gerçek sınav havasında test ediyor ve eksiklerinizi ortaya çıkarıyoruz. Takıldığınız konuları rahatlıkla geri izleyebilir ayrıca tekrar tekrar sizler için özenle hazırladığımız testleri çözebilirsiniz. Ehliyetini garantilemek e-sınav sistemimizde yer alan yüzlerce soruya tablet, telefon ve bilgisayarlardan kolaylıkla erişip çalışabilirsiniz.

Ayrıca tamamen e- ehliyet platformuna uygun olarak hazırlanan animasyonlu öğretim ile olayın derinliklerine, alınması gereken aksiyonlara ve karşılaşılan olayları zihinde canlandırabilme gibi beceriler tetiklenir. Bunlar sınavda okuduğunuz bir soru ile zihninizde ortaya çıkan bilgi gereksinimini karşılama doğrudan etki gösterecektir.

Bu yüzden online ehliyet sınavımızda mutlaka animasyonlu eğitim videolarına odaklanabilirsiniz.

Sınav Sistemine Göz Atın

Sınav sisteminin yakın aralıklarla değişiklikler göstermesi birçok sürücü adayının takip etmesini zorlaştırabilir. Sistemde değişikliklere en doğru kaynaklardan (MTSK) ulaşabileceğiniz gibi kayıt olduğunuz sürücü kursu üzerinden de ulaşabilirsiniz. Sınavların içerikleri, yöntemleri ve soru tipleri her zaman değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden olabildiğince farklı soruları çözerek sınava faydalı bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Bunun için binlerce sorudan oluşan soru bankamızı kontrol etmeyi unutmayın.

Şunu da belirtelim, sınav sistemi en güncel haliyle kayıtlı sürücü adaylarımıza doğrudan tebliğ edilecektir. Son sınav sistemine uygun olarak hazırlanan soru bankalarımız ve sınav ortamımız gerçek sınavı aratmayacak düzeydedir.

Hemen Online Ehliyet Sınavı‘na Kayıt Olun

Trafik İşaret Levhalarına Dikkat Edin

Sınavdan önce mutlaka trafik işaret levhalarına çalışabilir aklınızda bunlarla ilgili bazı kurgular düşünebilirsiniz. Uygulamalı sınavda başarılı olmanın diğer bir anahtarı ise sınava gireceğiniz yerin önceden keşfedilmesidir. Bu size uygulamalı direksiyon sınavında büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ehliyet sınavınızı geçtikten sonra gerekli belgeleri iletip aldığınız ehliyetiniz artık cebinizde. Yalnız bir şeyi unutmayın trafik işaret levhaları artık sizin için oldukça önemli. Dikkat etmeden aracınızla girebileceğiniz bir yer veya aracınızın olmaması gerektiği bir yerde kazalara neden olabilirsiniz. Bu yüzden trafiğin en az olduğu saatlerde pratik yaparak en yakın noktanızdaki trafik işaret levhalarını kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Bu arada bir yere yetişmeye çalışmıyorsanız mutlaka orta veya sağ şeritten aracınızı yolun azami hız kurallarına göre kullanmalısınız.

Direksiyon Derslerinde Bol Bol Tekrar Yapın

En kritik noktalardan biri de acele, panik ve stresin sizi sarmasıdır. Buna asla izin vermeyin. Ehliyet için yapılan uygulamalı sınavında başarısız olmak dünyanın sonu değil. Önemli olan stres ve heyecanın pratik ile aşılmasıdır. Bu yüzden sürücü kursunuzun sizlere sınavdan önce sağladığı derslere muhakkak katılın.

Peki adaylar ehliyetini garantilemek için ne yapmalı?

Heyecanınızı kontrol edebilmeli, aracı stop ettirmemeye dikkat etmeli, düzgünce park edebilmeli, hatasız geri geri 25 metre sürüş yapabilmelisiniz. Bunları eksiksiz şekilde yapabilmeniz diğer küçük hataları göz ardı edecektir. Çünkü sürüş esnasında aday küçük hatalar yapabilir.

Değerli Sürücü adayı direksiyon dersinden kolayca tek seferde geçebilmek için mutlaka bol bol tekrar yapmanız ve sürücü kursunun sınavdan önce sağladığı sürüş eğitimine katılmanız gerekir.

Gerçek Bir Sürücü Adayı Olarak Kurallara Uyun

Peki her şey tamam ve ehliyetin elinde. Kendine ait bir aracın varsa uygulamalı sınavda olduğu gibi bir sürücünün dikkat etmesi gereken araç içi kurallar ve çevre kontrolünü yaptıktan sonra sürüşe başlayabilirsin.

Aslında tam olarak trafikle ve araçlarla ilk defa bu kadar yakın temas halinde olabileceğin günler başlıyor olabilir. Dikkat edilmesi gereken en temel noktaları sırasıyla belirtiyor olacağız. Öncelikle aracın kontrolü sürücü de olmalıdır. Aracın sizi değil sizin aracı yönettiğiniz, aynı zamanda trafik işaretlerine ve trafik adabına uygun şekilde davranma süreciniz başlıyor.

Dikkat edeceğiniz her kural, birçok insanın doğrudan hem maddi hem manevi hem de canı ile doğrudan ilgili olacaktır. Bu yüzden agresif sürüş, hız ve sollama isteklerinizi ortam ve içinde bulunduğunuz durum müsait olmadığı sürece yapmamalısınız.

Evet bir heyecan var, en iyi şekilde kullandığınızı göstermek istiyorsunuz. Ama en çok kaza yapanların da kurallara uymayanlar olduğunu biliyor musunuz? Hızlı kullanmak iyi olduğunuz anlamına gelmez. Kendinizin ve trafikteki diğer insanların canlarını önemsemediğiniz anlamına gelir.

Yukarıda da belirttik. Dikkatsizce yapılan bir hata hem sevdiklerinizi hem kendi canınızı hem de trafikteki diğer insanların hayatına kast edebilir. Şehir içi ve şehir dışı hız limitlerine veya bulunduğunuz bölgenin limitlerine, alkollü araç kullanmamaya, dönüşlerdeki öncelik sıralarına, trafik işaret levhalarına, yaya bölgelerine, bilgilendirici sokak tabelalarına, işaretli bölgelerin kapsamına ve durması veya durulmaması gereken yerlere mutlak suretle dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi halde küçük veya büyük çaplı kazalara sebep olabilir, ilk trafik cezanızı alabilir ya da ehliyetinize el konulabilir.

Sizin ve diğer sürücülerin can sağlığı için mutlaka bir sürücü olarak sorumluluğunuzun farkında olmanız dileğiyle.

Ehliyetinizi en güzel günlerinizde sağlıkla kullanın.